TC13105 TOMAC Heavy Duty Tool Cart with Gas Spring Lid
- Gas spring lid with large top storage
- Multi-size drawers for tool organization
- High load capacity up to 35kg per drawer
- Reinforced steel structure
- Large working surface on top
- Ideal for professional workshop setup
- Overview
- Recommended Products
| Trolley Specification | Details |
| Overall Dimensions | 79*52.2*104cm(with caster) |
| Top Tray Dimensions | 76.5*49*15cm |
| 2 Drawers Dimension | 30*44.2*6cm |
| 1 Drawer Dimension | 30*44.2*12.6cm |
| 1 Drawer Dimension | 64*44.2*8cm |
| 1 Drawer Dimension | 64*44.2*12.6cm |
| Material | Cold-rolled steel |
| Thickness |
Drawer:0.7mm Body:0.9mm |
| Drawer load-bearing capacity | 35kg |
| Caster Size |
5"*1.25" 2 swivel with brake, 2 rigid |
| Caster Material |
PP 2 swivel with brake, 2 rigid |
| Accessories | \ |
| Quality per Carton | 1pc |
| Package Size: | 86*59*96.5cm |
| Net/Gross Weight | 62.0kg / 67.2kg |
| 20GP Loading Quantity | \ |
| 40HQ Loading Quantity | 132pcs |
| MOQ | 132pcs |
| Delivery Time | 75 days |

EN
AR
NL
FR
DE
IT
NO
PL
PT
RU
ES
SV
IW
GA
MI