TC13004 TOMAC 4-Drawer Tool Cart with Gas Spring Lid
- Gas spring lid for easy opening and access
- 4 drawers for organized tool storage
- Top compartment for frequently used tools
- Cold-rolled steel construction
- Smooth rolling casters with brakes
- Compact workstation for workshop use
- Overview
- Recommended Products
| Trolley Specification | Details |
| Overall Dimensions | \ |
| Top Tray Dimensions | 76.8*41*10.4cm |
| Bottom Tray Dimensions | 76.8*41*8cm |
| 2 Small Drawers Dimension | 38*33.7*5.8cm |
| 1 Drawer Dimension | 68.1*38*7.8cm |
| 1 Drawer Dimension | 68.1*38*10.9cm |
| Material | Cold-rolled steel |
| Thickness |
Tray:0.8mm Post:1.5mm |
| Tray load-bearing capacity | 40kg |
| Drawer load-bearing capacity | 15kg |
| Top Drawer load-bearing capacity | 30kg |
| Caster Size |
5"*1.25" 2 swivel with brake, 2 rigid |
| Caster Material |
PP 2 swivel with brake, 2 rigid |
| Accessories | \ |
| Quality per Carton | 1pc |
| Package Size: | 85*49.5*50.5cm |
| Net/Gross Weight | 41.0kg / 45.0kg |
| 20GP Loading Quantity | 112pcs |
| 40HQ Loading Quantity | \ |
| MOQ | 112pcs |
| Delivery Time | 75 days |

EN
AR
NL
FR
DE
IT
NO
PL
PT
RU
ES
SV
IW
GA
MI