TC1293 TOMAC Heavy Duty 3-Shelf Tool Cart
- Thickened steel (1.2mm trays & frame)
- High load capacity for heavy tools
- 4-inch heavy-duty casters with brakes
- Stable structure for industrial use
- Ideal for truck and equipment service
- Overview
- Recommended Products
| Trolley Specification | Details |
| Overall Dimensions | 73.3*46*81.7cm(with caster) |
| Inner Shelf Dimensions | 73*45.6*5.7cm |
| Material | Cold-rolled steel |
| Thickness |
Tray:0.8mm Frame:1.2mm |
| Floor load-bearing capacity | 90kg |
| Overall load-bearing capacity | \ |
| Caster Size | 4" |
| Caster Material |
PP 2 swivel with brake, 2 rigid |
| Accessories | \ |
| Quality per Carton | 1pc |
| Package Size: | 78.5*51.5*21.5cm |
| Net/Gross Weight | 16.5kg / 18.0kg |
| 20GP Loading Quantity | \ |
| 40HQ Loading Quantity | 816pcs |
| MOQ | 816pcs |
| Delivery Time | 75 days |

EN
AR
NL
FR
DE
IT
NO
PL
PT
RU
ES
SV
IW
GA
MI