TC119285E-2 TOMAC 16V Li-ion Brushless 3/8" Long Handle Ratchet Wrench 85Nm CE Certified
- 85Nm torque handles tough fasteners for automotive and assembly applications.
- Long handle improves reach and leverage in deeper, narrow work areas.
- 3/8" drive with 0–250rpm for smooth, controlled fastening.
- Overview
- Recommended Products
| Specification | Details |
| Model | TC119285E-2 |
| Product | 16V 85 NM LITHIUM-ION BRUSHLESS RATCHET WRENCH (3/8" LONG HANDLE) |
| Power Supply | Cordless |
| Voltage | 16V |
| Motor Type | Brushless |
| Rated Power | 450W |
| 2-Speed Control | \ |
| No load Speed | 0-250RPM |
| Impact Rate | \ |
| Max Torque | 85 Nm |
| Max Disassembly Torque | \ |
| Chuck Type/Size | \ |
| Output Shaft Size | 3/8" |
| Standard Bolts | M5-M12 |
| High Strength Bolts | M5-M10 |
| Bare Machines Weight | \ |
| Accessories | \ |
| Package Information | Color box |
| Single Package Size | \ |
| Single Net/Gross Weight | 2.6kg / 2.7kg |
| Quantity per Carton | 10pcs |
| Package Size | 46*45*37 cm |
| Net/Gross Weight | 26kg / 27kg |
| MOQ | 500pcs |
| Delivery Time | 60 days |
| Certificate | CE |


EN
AR
NL
FR
DE
IT
NO
PL
PT
RU
ES
SV
IW
GA
MI