TC117252A TOMAC 20V Brushless Single Hand Circular Saw 140mm 52mm 1080W 6800rpm CE
- Compact one-hand control: 1.6kg lightweight body for easier overhead and tight-space cuts.
- Fast, clean cutting: 6800 rpm speed with 140mm blade and up to 52mm cutting depth.
- Brushless 1080W power + long runtime: efficient output with 2x4.0Ah batteries and 2A charging.
- Overview
- Recommended Products
| Specification | Details |
| Model | TC117252A |
| Product | 20V LITHIUM-ION BRUSHLESS SINGLE HAND SAW |
| Power Supply | Cordless |
| Voltage | 20V |
| Motor Type | Brushless |
| Rated Power | 1080W |
| 2-Speed Control | \ |
| No load Speed | 6800RPM |
| Impact Rate | \ |
| Impact Energy | \ |
| Max Disassembly Torque | \ |
| Max Cutting Depth | 52 mm |
| Saw Blade Diameter | 140 mm |
| Accessories | \ |
| Package Information | Color box |
| Single Package Size | \ |
| Single Net/Gross Weight | 4.7kg / 4.9kg |
| Quantity per Carton | 4pcs |
| Package Size | 50*41*35 cm |
| Net/Gross Weight | 18kg / 19kg |
| MOQ | 500pcs |
| Delivery Time | 60 days |
| Certificate | CE |


EN
AR
NL
FR
DE
IT
NO
PL
PT
RU
ES
SV
IW
GA
MI