TC1142160A TOMAC 20V Brushless 13mm Cordless Impact Drill 160Nm 3-Speed 790W CE (New Model)
- New model delivers 160Nm torque with brushless motor and 790W max output.
- 3-speed control 0–650/0–2000/0–2500rpm for versatile applications.
- 13mm auto-lock metal chuck ensures strong clamping and quick bit changes.
- Overview
- Recommended Products
| Specification | Details |
| Model | TC1142160A |
| Product |
20V 160 NM LITHIUM-ION BRUSHLESS ELECTRIC IMPACT DRILL (13 MM) NEW MODEL |
| Power Supply | Cordless |
| Voltage | 20V |
| Motor Type | Brushless |
| Rated Power | 790W |
| 2-Speed Control | \ |
| No load Speed | 0-650/0-2000/0-2500RPM |
| Impact Rate | \ |
| Max Torque | 160 Nm |
| Max Disassembly Torque | \ |
| Chuck Type/Size |
13mm Auto-lock Ratchet iron clamp |
| Output Shaft Size | \ |
| Accessories | \ |
| Package Information | Color box |
| Single Package Size | \ |
| Single Net/Gross Weight | 4.3kg / 4.5kg |
| Quantity per Carton | 4pcs |
| Package Size | 43*34*31 cm |
| Net/Gross Weight | 17kg / 18kg |
| MOQ | 500pcs |
| Delivery Time | 60 days |
| Certificate | CE |


EN
AR
NL
FR
DE
IT
NO
PL
PT
RU
ES
SV
IW
GA
MI