TC1132125B TOMAC 20V 1600W Brushless Angle Grinder 125mm M14 3-Speed CE
- 1600W brushless power: fast cutting and heavy grinding with high efficiency.
- 3-speed control: 9000/6500/3500 rpm for cutting, polishing, and surface prep.
- 125mm M14 standard: wide disc compatibility; includes 2x9.0Ah batteries + 2A charging.
- Overview
- Recommended Products
| Specification | Details |
| Model | TC1132125B |
| Product | 20V LITHIUM-ION 1600W BRUSHLESS ANGLE GRINDER |
| Power Supply | Cordless |
| Voltage | 20V |
| Motor Type | Brushless |
| Rated Power | 1600W |
| 2-Speed Control | \ |
| No load Speed | 3500/6500/9000RPM |
| Impact Rate | \ |
| Max Torque | \ |
| Max Disassembly Torque | \ |
| Grinding Wheel Dia | 125 mm |
| Cutting depth | \ |
| Spindle thread | M14 |
| Accessories | \ |
| Package Information | Color box |
| Single Package Size | \ |
| Single Net/Gross Weight | 2.7kg / 2.9kg |
| Quantity per Carton | 6pcs |
| Package Size | 49*38*27 cm |
| Net/Gross Weight | 16kg / 17kg |
| MOQ | 500pcs |
| Delivery Time | 60 days |
| Certificate | CE |


EN
AR
NL
FR
DE
IT
NO
PL
PT
RU
ES
SV
IW
GA
MI