TC1122180A TOMAC 16V Li-ion Brushless 1/2" Impact Wrench 180Nm CE Certified
- 180Nm max torque for fast tightening and loosening.
- 4-speed 0–3200rpm and up to 0–3800ipm for precise control.
- 1/2" (12.7mm) anvil fits M8–M16 bolts; compact 1.1kg design.
- Overview
- Recommended Products
| Specification | Details |
| Model | TC1122180A |
| Product |
16V 180 NM LITHIUM-ION BRUSHLESS IMPACT WRENCH |
| Power Supply | Cordless |
| Voltage | 16V |
| Motor Type | Brushless |
| Rated Power | 220W |
| 2-Speed Control | \ |
| No load Speed | 0-1300/0-2200/0-2700/0-3200RPM |
| Impact Rate | 0-1300/0-2500/0-3300/0-3800IPM |
| Max Torque | 180 Nm |
| Max Disassembly Torque | \ |
| Chuck Type/Size | \ |
| Output Shaft Size | 1/2" |
| Standard Bolts | M8-M16 |
| High Strength Bolts | M8-M12 |
| Bare Machines Weight | \ |
| Accessories | \ |
| Package Information | Color box |
| Single Package Size | \ |
| Single Net/Gross Weight | 2.6kg / 2.8kg |
| Quantity per Carton | 5pcs |
| Package Size | 52*36*31 cm |
| Net/Gross Weight | 13kg / 14kg |
| MOQ | 500pcs |
| Delivery Time | 60 days |
| Certificate | CE |


EN
AR
NL
FR
DE
IT
NO
PL
PT
RU
ES
SV
IW
GA
MI