TC11221600A TOMAC 20V 1600N·m Brushless 3/4" Impact Wrench CE Certificate
- 1600N·m max torque: Built for truck, tire, and heavy-equipment fasteners.
- 3-speed control: 0–1800/1100/900 rpm with 0–2200/1900/1450 ipm for controlled output.
- 3/4" drive (19 mm): Handles standard M12–M30 and high tensile M10–M24 bolts; solid handling.
- Overview
- Recommended Products
| Specification | Details |
| Model | TC11221600A |
| Product |
20V 1600 NM LITHIUM-ION BRUSHLESS IMPACT WRENCH |
| Power Supply | Cordless |
| Voltage | 20V |
| Motor Type | Brushless |
| Rated Power | 550W |
| 2-Speed Control | \ |
| No load Speed | 0-900/0-1100/0-1800RPM |
| Impact Rate | 0-1450/0-1900/0-2200IPM |
| Max Torque | 1600 Nm |
| Max Disassembly Torque | \ |
| Chuck Type/Size | \ |
| Output Shaft Size | 3/4" |
| Standard Bolts | M12-M30 |
| High Strength Bolts | M10-M24 |
| Bare Machines Weight | \ |
| Accessories | \ |
| Package Information | Color box |
| Single Package Size | \ |
| Single Net/Gross Weight | 7kg / 7.5kg |
| Quantity per Carton | 2pcs |
| Package Size | 42*33*28 cm |
| Net/Gross Weight | 14kg / 15kg |
| MOQ | 500pcs |
| Delivery Time | 60 days |
| Certificate | CE |


EN
AR
NL
FR
DE
IT
NO
PL
PT
RU
ES
SV
IW
GA
MI