TC11221100A TOMAC 20V 1100N·m Brushless 1/2" Impact Wrench CE Certificate
- 1100N·m max torque: Built for heavy-duty loosening and fastening.
- 3-speed control: 0–2300/1850/1350 rpm with 0–2900/1900/1450 ipm for better control.
- Brushless + 1/2" drive: 12.7 mm (1/2") square drive, supports M12–M24 bolts.
- Overview
- Recommended Products
| Specification | Details |
| Model | TC11221100A |
| Product |
20V 1100 NM LITHIUM-ION BRUSHLESS IMPACT WRENCH |
| Power Supply | Cordless |
| Voltage | 20V |
| Motor Type | Brushless |
| Rated Power | 510W |
| 2-Speed Control | \ |
| No load Speed | 0-1350/0-1850/0-2300RPM |
| Impact Rate | 0-1450/0-1900/0-2900IPM |
| Max Torque | 1100 Nm |
| Max Disassembly Torque | \ |
| Chuck Type/Size | \ |
| Output Shaft Size | 1/2" |
| Standard Bolts | M12-M24 |
| High Strength Bolts | M10-M18 |
| Bare Machines Weight | \ |
| Accessories | \ |
| Package Information | Color box |
| Single Package Size | \ |
| Single Net/Gross Weight | 5.8kg / 6kg |
| Quantity per Carton | 2pcs |
| Package Size | 42*33*28 cm |
| Net/Gross Weight | 11kg / 12kg |
| MOQ | 500pcs |
| Delivery Time | 60 days |
| Certificate | CE |


EN
AR
NL
FR
DE
IT
NO
PL
PT
RU
ES
SV
IW
GA
MI